Właśnie rozpoczął się sezon wyjazdowy. Zanim wybierzemy się w podróż z naszym pupilem warto zaopatrzyć się w akcesoria, które ułatwią nam przewóz psa jak również jego pobyt w nowym miejscu.
Wybierając się w podróż na terenie UE należy pamiętać, że nasz pupil powinien posiadać:
-ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
– paszport zwierzęcia domowego, który może wydać Państwa weterynarz;
– czytelny tatuaż lub elektroniczne urządzenie radiolokacyjne zwane czipem.
Czipowanie to doskonała metoda umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. W Warszawie po raz kolejny rusza akcja czipowania psów i kotów (więcej na temat czipowania tutaj ).
Planując podróż samolotem ze swoim zwierzęciem domowym, należy koniecznie wcześniej skontaktować z liniami lotniczymi. Każdy przewoźnik może mieć różne wymagania co do formy transportu zwierzęcia jak również wymaganych dokumentów. Na pewno będzie potrzebny specjalny transporter nadający się do przewożenia zwierząt samolotem.
Na terenie UE obowiązują jednolite przepisy dotyczące podróży z psami, kotami i fretkami. Niektóre kraje unijne, jak również kraje spoza Unii posiadają przepisy szczegółowe, o których powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem. Dlatego zawsze warto zorientować się jakie przepisy obowiązują w kraju do którego wyjeżdżamy.
Zaczynając od planowania podróży samochodem powinniśmy zastanowić się jak będziemy przewozić naszego psa. Można to robić na kilka sposobów: w transporterze, w szelkach na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Najważniejsze jest aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Według kodeksu drogowego każdy właściciel psa jest zobowiązany zatroszczyć się o jego bezpieczny transport. Nie tylko ryzyko obrażeń podczas wypadków jest bardzo duże przy transporcie zwierzęcych pasażerów, ale skutkiem takiego transportu są wysokie kary pieniężne.
Jeżeli pies źle znosi podróże i zmianę otoczenia można założyć mu obrożę z feromonami. Feromony sprawiają, że pupil postrzega otoczenie jako przyjazne i bezpieczne. Dzięki tym właściwościom obroże mogą być wykorzystane do zapewnienia zwierzętom poczucia bezpieczeństwa i komfortu w trudnych sytuacjach oraz zapobiegania lub redukcji stresu spowodowanego zmianą otoczenia. Czas działania obroży – ok 30 dni.
Transportery są bardzo praktyczne. Przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i do wykorzystania w terenie. Umożliwiają one przenoszenie zwierzęcia, podczas wyjazdów na wakacje, na działkę czy też wizyt u weterynarza, albo w salonie piękności. Polecamy transportery firmy FERPLAST, wykonane w wytrzymałego tworzywa. Zapewniają odpowiednią ilość miejsca i prawidłową wentylację.
Alternatywą dla typowego transportera są klatki i torby transportowe. Klatki są łatwe w utrzymaniu czystości a psu zapewnia dużą przestrzeń obserwacyjną. Torba transportowa ma wiele funkcji: jako przenośny domek, transporter do samochodu lub jako torba na ramię. Są bardziej eleganckie i mają ciekawe kolory i wzory.
Jeżeli nie możemy lub nie chcemy przewozić psa w transporterze powinniśmy zaopatrzyć się w pasy bezpieczeństwa. Można kupić same pasy lub w zestawie z szelkami. Szelki firmy Trixie produkowane są w wielu rozmiarach a pasy bezpieczeństwa posiadają uniwersalną końcówkę co sprawia, że pasują do większości zapięć samochodowych.
Transport psa na tylnym siedzeniu lub w bagażniku wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Aby ich uniknąć należy zaopatrzyć się maty ochronne do samochodu. Chronią one siedzenia samochodu przed brudem, wilgocią i sierścią psa. Można nabyć maty zarówno na tylne siedzenie jak również do bagażnika Wykonane są z trwałego nylonu lub kodury i zakrywają całe tylne siedzenie, włącznie z miejscami na nogi. Maty takie są łatwe w montażu i pasują do wszystkich rodzajów samochodów.
Wybierając się na wypoczynek z psem warto zabrać wkręt do palowania. Z tym wkrętem nie trzeba już szukać odpowiedniego drzewa, aby zaczepić o nie smycz. Wkręt do palowania wkręcamy w ziemię i do kółka umieszczonego w części nadziemnej zaczepiamy smycz lub specjalną linkę. W ten sposób Twój pies będzie miał dużą swobodę ruchu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą.
Podczas każdego wyjazdu czy spaceru przyda się również poidło przenośne. Umożliwia podanie psu wody bez względu na czas i miejsce. Zabiera niewiele miejsca i jest łatwe w użyciu. Pojnik taki można przyczepić do paska lub plecaka.
Chcąc zapewnić psu odpowiedni wypoczynek powinniśmy tez pomyśleć o miejscu do spania. Typowe legowiska zajmują dosyć dużo miejsca dlatego proponujemy zabrać ze sobą koc lub matę.
Bez względu na to czy wyjeżdżasz z psem czy pozostawiasz go w domu ważne jest aby nie zapomnieć o zabezpieczeniu pupila przed kleszczami i pchłami. PAMIĘTAJ !!! Okres wiosenno-letni to czas wzmożonego występowania kleszczy. Środki przeciwkleszczowe występują w formie kropli, sprayu lub obroży.